Co tak naprawdę oznacza bycie dorosłym w dzisiejszym świecie? Zasadniczo w życiu wyróżniamy tylko trzy fazy rozwojowe: dzieciństwo, dorastanie i dorosłość. Przyjmujemy, że gdy tylko uda nam się znaleźć dobrą pracę, związać się z odpowiednią osobą, wychować dzieci i zapewnić rodzinie dach nad głową, to wszystko będzie jak należy. Okazuje się jednak, że dorosłość to złożony, wieloetapowy proces, nie gwarantujący nam wcale poczucia stabilizacji, którego spodziewaliśmy się doświadczyć w tej fazie życia.
Zamieszczony tu wykład, wygłoszony przez Macieja i dr. Martynę Goryniak, 27 października 2019 roku w trakcie konferencji APPendix Jacka Santorskiego jest przybliżeniem jej tematyki.
W każdym momencie pomiędzy trzydziestym piątym a siedemdziesiątym rokiem życia, kiedy to zaczynamy podawać w wątpliwość dokonane przez nas wybory, uświadamiać sobie własne ograniczenia i czuć, że drepczemy w miejscu, jesteśmy szczególnie narażeni na doświadczanie niepokojących emocjonalnych zmian, powszechnie określanych mianem „kryzysu wieku średniego”. To sygnał, że Twoje życie kieruje do Ciebie m.in. następujące pytania:
– Jak to się stało, że znalazłeś się właśnie na tym etapie twojej podróży, co przywiodło cię do tego momentu w życiu?
– Czyim życiem żyjesz?
– Dlaczego, nawet gdy wszystko dobrze się układa, coś jednak jest nie tak?
– Dlaczego sądzisz, że musisz ukrywać tak wiele przed innymi i przed samym sobą?
– Dlaczego życie zdaje się być napisanym bez konsultacji z tobą scenariuszem?